Oh, the humanity!
januari 2, 2012 at 14:08 1 kommentar
Välkomna tillbaka till Certatio, som hoppas kunna varva upp igen efter en längre tids julledigt. Jag hoppas att ni alla – meningsmotståndare likaväl som meningsfränder – har haft givande och rofyllda helger.
Nu är det dock tillbaka till vardagen igen, och för den som nu trodde att 2012 skulle erbjuda en bättre mänsklighet har jag tyvärr inget annat val än att konstatera att så inte verkar vara fallet. Varför säger jag det, undrar du?
Tja, till att börja med stämmer vi varandra för att vi dör på ett opraktiskt sätt, även om det nu råkar vara tragiskt och i förtid. Alla som hört en bättre beskrivning av antitesen till empati räcker upp handen. Ingen?
Vi riskerar också andras liv genom att köra 197 km/h i syfte att… eeh, bota lock för öronen. Känns kanske inte helt rimligt – 170 blås borde väl ha räckt mer än väl?
Inte helt osökt kan vi väl fortsätta på temat dumhet, och konstatera att inte alla av oss är skapta för att bli mästertjuvar. I och för sig kanske detta är att se som av godo – det är väl bättre med misslyckade kriminella än lyckade dito, kan tyckas.
Vi byter ämne, och konstaterar att man i Turkiet gör vad man kan för att befästa sambandet mellan pengar och människovärde. Viss cred skall de väl ändå ha för att de är så öppna med det; funktionaliteten i sig är förmodligen densamma i de flesta länder, om än ej så öppet.
Apropå ”värde”, förresten: vad kostade julklapparna du gav dina barn i år? Jämfört med Dmitri Rybolovlev framstår du nog som lite snål oavsett vad du svarade. Han gav minsann sin dotter en övernattningslya för 600 miljoner! Fatta vilken omtanke, att ge sitt barn en så fin present – för inte hade han väl kunnat göra något bättre med pengarna…?
Avslutningsvis bör det noteras att Solna Tingsrätt uppenbarligen har ett kollektivt hål i huvudet. Detta grundar jag på det faktum att de räknar det som en förmildrande omständighet att en (redan fullbordad) våldtäkt avbryts när ett vittne dyker upp. Fråga: om någon under ett par minuter skulle misshandla nämndemännen med sparkar och slag, men avbryta misshandeln när ett vittne dyker upp – räknas detta i så fall som ringa misshandel? Allvarligt, alltså, jag vill veta!
Have I made my point yet?
Entry filed under: Allmänna betraktelser. Tags: empati, fortkörning, kriminalitet, misantropi, Solna Tingsrätt, Turkiet, värnplikt, våldtäkt.
1. Leif-Gudrun | januari 2, 2012 kl. 15:35
Angående lägenheten han köpte dottern: Fatta hur gärna han vill att hon flyttar hemifrån!!